Materiały dźwiękowe są mniej popularne niż materiały wideo. Ale na wielu witrynach popularne są tzw. podcasty lub archiwalne audycje radiowe, wywiady lub konferencje. Największe problemy z dostępem do tego typu plików mają osoby niesłyszące. Ale nie tylko!

Najważniejsza zasada - twórz transkrypcje tekstowe

Transkrypcja, to tekstowy zapis materiału audio, który może być umieszczony bezpośrednio na stronie lub jako osobny plik do pobrania.

Tworząc transkrypcję, musisz pamiętać, aby użytkownicy nie mieli problemu z jej odnalezieniem. Najlepiej, aby transkrypcja lub łącze do niej znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie materiału audio.

Zalecane jest jednak umieszczenie transkrypcji bezpośrednio na stronie z materiałem dźwiękowym. Dzięki temu staje się on dostępny także dla wyszukiwarek. W ten sposób rosną szanse Twojego serwisu na lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Umieszczenie samego dźwięku na stronie, niestety, nie daje możliwości zindeksowania jego treści przez wyszukiwarki.

Umieszczenie transkrypcji do materiału dźwiękowego może spowodować większą dostępność nie tylko dla osób niesłyszących. Dzięki transkrypcji dostęp do materiału dźwiękowego będą miały także np. posiadacze komputerów z uszkodzoną kartą dźwiękową lub głośnikami.

Zadbaj o obsługę odtwarzacza za pomocą klawiatury

Jeszcze niedawno królowały odtwarzacze audio wykonane w technologii flash. Na szczęście, wkrótce będą tylko na kartach historii. Tego typu odtwarzacze są zupełnie nieprzydatne dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Bo nie mogą one obsłużyć odtwarzacza za pomocą klawiatury.

Zadbaj zatem o dobry odtwarzacz materiału dźwiękowego, którego obsługa możliwa jest za pomocą klawiatury.

Na przykład zainstaluj dodatek HTML5 Media.

Oto przykład działania dodatku:

Przekonaj się, że odtwarzaczem można sterować za pomocą klawiatury. Przemieść się tabulatorem do odtwarzacza. Odtwarzanie uruchamia i wstrzymuje naciśnięcie klawisza spacji. Głośność można zwiększać po przemieszczeniu się na kontrolkę siły dźwięku. Do zwiększania i zmniejszania głośności służą klawisze strzałek (w górę i w dół).

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Spółdzielnia FADO Fundacja PCJ Otwarte Źródła

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji