Maciej Kowalski tłumaczy uczestnikom kwestie WCAG 2.0

Kiedy Zwiastun zapytał, kto na sali słyszał, jak czytnik czyta stronę, w toruńskiej sali urzędu marszałkowskiego nikt nie podniósł ręki. Dla większości uczestników było więc to pierwsze doświadczenie z popularnym dla niewidomych czytnikiem stron NVDA.

Bartek Stępień ze Spółdzielni Socjalnej FADO zaprezentował jak działa czytnik stron na przykładzie strony Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach. Czytnik korzysta z kodu HTML strony i odczytuje go po kolei, za każdym razem zaczynając od góry strony, przechodząc przez menu i dopiero docierając do głównych treści. Uczestnicy seminarium mogli się przekonać, że składające się z blisko 40 pozycji menu główne jest dużym wyzwaniem dla użytkownika, nie tylko niewidomego. Szczególnie, gdy chce szybko przejść do treści, czy odwiedza kolejną zakładkę na tej samej stronie.

Jednocześnie Bartek pokazał rozwiązanie, które szczególnie jest kierowane do osób z utrudnieniami ruchu, korzystającymi z klawiatury zamiast myszki. Łatwa możliwość obsługi strony za pomocą tabulatora, a także dodatkowe menu pozwalające szybko przeskoczyć do treści wspiera również osoby korzystające z czytnika.Bardzo polecamy takie rozwiązanie, znajdziecie je również w szablonach Kuźni Dostępnych Stron.

Jak brzmi odczytywanie strony przez czytnik, możecie sprawdzić na filmiku z seminarium udostępnionym na facebooku, a czytniku NVDA dowiecie się więcej w dziale Narzędzia dla twórców stron. W artykule jest rónież odnośnik do strony projektu.